Lipensko

 

Dotační a propagační podpora našich projektů

 

 

 

 

Lipensko jako jihovýchodní část Šumavy je jednou z nejznámějších rekreačních lokalit střední Evropy. Nachází se v jihozápadní části Jihočeského kraje bezprostředně u hranic s Německem a Rakouskem v blízkosti měst Český Krumlov a Prachatice. Oblast je atraktivní především díky Lipenské přehradní nádrži, vybudované před více než 50 lety. Díky rozloze cca 50 km2, délce 44 km a maximální šířce blížící se 10 km, se jedná o největší vodní plochu v Česku, která je zcela po právu nazývána „jihočeským mořem“. Vyhledávanými turistickými lokalitami jsou kromě samotného lipenského jezera především oblasti Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumavy. Návštěvníky také zaujme komfort vyspělé turistické destinace poskytující širokou nabídku možností trávení volného času. Neméně zajímavé jsou také kulturní, technické a architektonické památky, které se v oblasti dochovaly. Lipensko uvítá návštěvníky po celý rok a za každého počasí. Nabízí nejen svoji krásnou přírodu, ale i místní tradice, každoroční slavnosti, lokální architekturu, mnoho sportovních příležitostí a v neposlední řadě také široké spektrum doprovodných služeb. Zajímají-li Vás historické památky, můžete navštívit nejvýše položený hrad v Čechách Vítkův hrádek v blízkosti Přední Výtoně, Stožeckou kapli ve Stožci, či Kostel svatého Bartoloměje v Ktiši. Pro aktivní sportovce je vhodná in-line stezka Stožec - Nová Pec, především pro rodiny s dětmi pak Jezerní cyklo- a in-line stezka spojující obce Frymburk a Lipno nad Vltavou. Vodním sportům včetně jachtingu se můžete věnovat v Horní Plané, Černé v Pošumaví, Frymburku, či Lipně nad Vltavou. Deštivé dny můžete strávit prohlídkou Cisterciáckého kláštera a poštovního muzea ve Vyšším Brodě, prohlídkou Muzea pašijových her a Muzea radiopříjmačů v Hořicích na Šumavě, návštěvou Rodného domu Adalberta Stiftera v Horní Plané, relaxací či sportem ve vodním ráji Aquaworld Lipno nebo si můžete zahrát bowling v Horní Plané. Lipno je ideální destinace i pro handicapované. Díky projektu Lipno bez bariér mohou prožít plnohodnotně svojí dovolenou na Lipně v jakékoliv ročním období.
V roce 2013 Lipno zvítězilo v 7. ročníku soutěže EDEN - European Destination of ExcelleNce se svým unikátním produktem LIPNO BAVÍ, resp. LIPNO BEZ BARIÉR.

Lipensko na jaře

Lipenská jarní sezóna je učiněným rájem jak pro příznivce klidné relaxace, tak i pro vyznavače aktivního trávení volného času. Jaro na Vyšebrodsku se nese ve znamení odemykání Vltavy, která je až do září populární mezi vodáky. Tipem na výlet je i národní přírodní rezervace Čertova stěna v blízkosti obce Loučovice. Malebná lipenská příroda skýtá nepřebernou zásobu zajímavých scenérií pro její nadšené obdivovatele a množství terénů kupříkladu pro příznivce nordic walkingu, nádrž Lipno, ale i samotná řeka Vltava v blízkosti Loučovic a Vyššího Brodu je potom v jarním období cílem rybářů.

089_vlastimil_hybrant.jpg  100_3073.jpg  198.jpg  bikepark_lipno_-_fun_ride_trail.jpg  bobovka_vyhled1.jpg  camping-lipno.jpg  img_0553.jpg  jezerni3.jpg  lipno_nad_vltavou_bikepark_lipno.jpg  lipno_nad_vltavou_vodni_raj.jpg  p5270023.jpg  plachetnice_17,6,2004_016.jpg   

Lipensko v létě

Léto na Lipně každoročně láká české i zahraniční turisty ke klidné, odpočinkové či aktivní, sportovní dovolené. Nabídka ubytování v regionu Lipenska je široká a uspokojí jakoukoli skupinu návštěvníků, od těch nejnáročnějších až třeba po vyznavače campingu. Pro ty je zde připravena především v blízkosti vodní nádrže Lipno pestrá nabídka dobře vybavených kempů. Letní čas nabízí mnoho aktivit na poli sportovním i kulturně společenském. Množství nových, kvalitních a udržovaných cyklostezek a cyklotras přímo vybízí k výletům na kolech či in-line bruslích. Pro příznivce pěší turistiky či nordic walkingu nabízí Lipensko rozsáhlou síť značených turistických tras, samotná údolní nádrž Lipno je potom v letním období vhodná pro koupání a nejrozmanitější druhy vodních sportů – jachting, windsurfing, kiteboarding apod. Horní tok Vltavy a jižní část Lipenska jsou skutečným rájem vodáků. Možnosti sportovních aktivit se ale neomezují pouze na vodní sport. Na pomezí mezi sportem a relaxací doplňuje nabídku kupříkladu rybolov, hippoturistika ve Vyšším Brodě a Horní Plané nebo golf v Lipně - Slupečná. Pestrou nabídku, ze které si vybere každý, doplňují možnosti wellness a péče o tělo, a to např. ve Frymburku.

055_vlastimil_hybrant.jpg  068_vlastimil_hybrant.jpg  092_vlastimil_hybrant.jpg  105_vlastimil_hybrant.jpg  115_vlastimil_hybrant.jpg  120_vlastimil_hybrant.jpg  crw_5253.jpg  crw_5268.jpg  crw_6015.jpg  crw_6019.jpg  debl_kajak_hobbie_13_05_08_(6).jpg  elektrolod_darato_13_05_2008_(35).jpg  fun_downhill_lipno_044.jpg  img_3679.jpg  skupinka_cyklistu.jpg   

Podzim na Lipensku

Podzimní Lipensko láká svou jedinečnou barevností přírody, malebnými zákoutími a neopakovatelnými výhledy do okolí. V případě dobré dohlednosti pak můžete z nejvyšších vrcholků hor vidět i Alpy. Velkou předností lokality v podzimních měsících je i počet návštěvníků, který je v tomto období nižší oproti letním měsícům a vy si tak můžete při svých výletech a procházkách vychutnávat nejen poslední slunečné dny a oblohu, která se vám může zdát modřejší než kdy jindy, ale i poklid a pohodu hor. Příroda Lipenska je v tomto čase skvělým místem, kde načerpáte energii. I podzimní Lipensko je totiž vhodné pro vyznavače pěší turistiky, cykloturistiky, jachtingu či rybaření.

059_vlastimil_hybrant.jpg  34_069.jpg  crw_6037.jpg  crw_7696.jpg  divaci_-_most.jpg  elektroclun1.jpg  lezeni3.jpg  lipno_nad_vltavou_jachting_na_lipne.jpg  pict0081-300dpi.jpg   

Zima na Lipensku

Představte si lyžování nebo snowboarding na perfektně zasněžených sjezdovkách, nekonečné běžkařské nebo pěší výlety na sněžnicích nespoutanou krajinou Šumavy. Sjezdové lyžování si můžete užívat ve Skiareálu Lipno či v Lyžařském areálu České Žleby (Stožec). Udržované běžkařské tratě jsou pro Vás k dispozici na Stožecku a Novopecku, Hornoplánsku, dále mezi obcemi Frymburk a Lipno nad Vltavou a také na Vyšebrodsku. Více informací o udržovaných běžeckých stopách najdete na stránkách www.bilastopa.cz. Zpestřením zimního pobytu může být i bruslení na zamrzlém Lipně. Připraveno je pro Vás několik udržovaných bruslařských tratí (Lipno nad Vltavou, Přední Výtoň, Frymburk, Černá v Pošumaví, Horní Planá, Nová Pec).

05_nordic_cruising_06_07.jpg  10.jpg  168.jpg  19.jpg  2.jpg  30.jpg  51a.jpg  56_(2).jpg  apresski_pod_modou_oblohou.jpg  bruslari_na_lipne_1.jpg  c.16.jpg  hala-podvecerni-interier-1.jpg  kocarky_na_bruslich.jpg  lipno_nad_vltavou_deti_s_maskotem_v_lyzarske_skole.jpg  lipno_nad_vltavou_skiareal_lipno.jpg